Wśród szkolnych inicjatyw, które nie tylko edukują, ale także angażują społeczność lokalną, warto zwrócić uwagę na akcję organizowaną przez uczniów liceów. W ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, uczniowie postanowili stworzyć projekt społeczny „Book a Tree”, by wspólnie uczyć młodzież o ekologii i propagować zakup używanych książek. Ich celem jest nie tylko rozpowszechnienie czytelnictwa, ale także promowanie idei ponownego wykorzystania i zrównoważonego rozwoju.

Finalnym punktem akcji są Targi Używanych Książek, które odbędą się 13 kwietnia w Gemini Park w Bielsku- Białej. Uczniowie nie tylko zbierają książki od chętnych darczyńców.

Do zbiórki włączyły się licea oraz szkoły podstawowe z Bielska, Bestwiny oraz Ustronia. Ostatecznie w ramach projektu udało się zebrać ponad 30 pudeł książek, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie.
Co sprawia, że ta inicjatywa wyróżnia się spośród wielu innych? Otóż, zebrane środki z kiermaszu zostaną przeznaczone na zasadzenie drzew w przestrzeni miejskiej. To symboliczny gest, który ma przypominać o ważności dbania o nasze środowisko naturalne. Ponadto, promuje ideę ponownego wykorzystania książek, dowodząc, że nie trzeba kupować nowych egzemplarzy, aby cieszyć się ich treścią.
Dlaczego warto wesprzeć tę inicjatywę? Po pierwsze, uczestnictwo w kiermaszu to doskonała okazja do znalezienia wyjątkowych pozycji literackich w atrakcyjnych cenach. A po drugie, każdy zakup przyczynia się do sadzenia drzew, które będą ozdobą naszego miasta i naturalnym filtrem dla czystszego powietrza.
Członkowie projektu „Book a Tree” zachęcają wszystkich mieszkańców do włączenia się do akcji, aby zwiększyć zasięg projektu oraz zazielenić naszą przestrzeń miejską.

Oddaj książkę, posadzą drzewo. Akcja ekologiczna bielskich uczniów –  informujemy, że nawiązaliśmy współpracę z projektem społecznym book a tree!